Czym cechuje się sprawny i zadbany pojazd? Kupujący zwracają szczególną uwagę na stan jednostki napędowej. To, czy jest w pełni sprawna, zależy od używania dobrej jakości olejów silnikowych. Tańsze preparaty mają w sobie mniej właściwości uszlachetniających i nie są tak skuteczne, jak popularne oleje na rynku. Nie bez znaczenia ma również częstotliwość jego wymiany i eksploatacja samochodu. Wiele aut, mimo swojego młodego wieku, w już sporą ilość przejechanych kilometrów. Dla przyszłego właściciela jest to z jednej strony dobra wiadomość, bo auto nie było używane tylko na krótkich trasach. 

Popularny olej silnikowy wśród polskich kierowców. Poznaj właściwości 5w30

Olej silnikowy 5w30 jest preparatem wielosezonowym. Idealnie nadaje się on do warunków atmosferycznych panujących w Polsce. Jego największą zaletą jest uniwersalność. Spełnia on swoją rolę znakomicie. Zapewnia odpowiednie smarowanie elementom silnika i chroni jego wszystkie części. Wpływa to na wydajność jednostki napędowej oraz zmniejsza zużycie paliwa. Oleje silnikowe 5w30 wzbogacone są detergentami i składnikami uszlachetniającymi, które mają za zadanie zapobiegać powstawaniu zanieczyszczeń w komorze silnika. Bez problemu mogą być stosowane w samochodach z silnikami diesla i benzynowymi. 

Olej 5w40 – zachowana lepkość na mrozie i podczas upałów

Drugim, polecanym preparatem jest olej syntetyczny 5w40. Sprawdza się w pojazdach starszych, jak i w nowszych modelach. Maksymalnie zabezpiecza podzespoły jednostki napędowej, a innowacyjna technologia pozwala na właściwe smarowanie elementów już od uruchomienia silnika. Olej 5w40 zachowuje swoje właściwości, gdy na dworze panuje temperatura nawet do -30 stopni Celsjusza i jest powszechnie stosowany w krajach, gdzie panuje klimat śródziemnomorski. Jest on zazwyczaj zalecany do silników diesla, m.in. w samochodach Audi, Skoda czy Seat, które dzięki temu są chronione w codziennej eksploatacji. 

Comments are closed.