Czujniki widełkowe to urządzenia, które wykrywają bardzo małe i przezroczyste obiekty. Jest to możliwe dzięki temu, że mają wiązki laserowe o dużej precyzji. Charakteryzują się bardzo wysoka rozdzielczością, dokładnością pozycjonowania i krótkim czasem odpowiedzi. Montaż czujników widełkowych jest bardzo prosty, a cena niewygórowana.

Co jest ważne w czujnikach widełkowych?

W czujnikach tych bardzo ważna jest jakość wykonania, ponieważ to właśnie od niej zależeć będzie precyzja pomiarów. Podzespoły powinny być w najlepszym gatunku i cechować się bardzo dużą trwałością, tak aby można było korzystać z nich nawet w trudnych warunkach. Najlepszym wyborem będą modele o wysokiej rozdzielczości, ponieważ to właśnie one są najbardziej odporne. Na rynku jest wiele modeli, nie warto kupować najtańszych, ponieważ mogą nie sprostać zadaniom.

Gdzie wykorzystuje się czujniki widełkowe?

Dzięki temu, że czujniki widełkowe mogą wykryć bardzo małe elementy, dość chętnie używa się ich w halach produkcyjnych. Ich specjalna konstrukcja pozwala bez pomyłek określić punkt odniesienia, a przełącznik NO/NC, w który są zaopatrzone, wykorzystywany jest w wielu sytuacjach. Czujniki te wykryją nawet etykiety metalizowane, albo transparentne. Głównym ich zadaniem jest wykrywanie obiektów, które znajdują się na liniach produkcyjnych. stosowane są w wielu branżach. Mogą także sterować procesami, liczyć obiekty, wyszukiwać brakujące komponenty w elementach, a także wycięcia i otwory. Wykrywają obiekty o różnych wielkościach i wysokościach.

Jak zbudowany jest czujnik widełkowy?

Czujnik ten jest dość niepozorny. Ma kształt przypominający literę c. Dwa przeciwległe ramiona pełnią rolę nadajnika i odbiornika. Pozwala to na sprawdzenie, czy znajduje się pomiędzy nimi poszukiwany przedmiot. Czujnik ten może być wpięty do obwodu automatyki przemysłowej. Pełni tam wtedy rolę urządzenia kontrolnego, ale także elementu logicznego, który jest częścią większego obwodu.Czujniki mogą mieć także różne rozmiary, przy czym większość z nich jest dopasowana do taśm produkcyjnych, a także innych elementów pomiarowych. Na indywidualne zamówienie można je także dostać w takim rozmiarze, jakiego potrzeba w danym momencie. Czujniki są niewrażliwe na światło, które dochodzi z zewnątrz. Mogą mieć różny rozstaw widełek. Łączy je system barierowy, który zawarty jest w jednej obudowie. Dzięki temu nie ma potrzeby ustawiać nadajnika i odbiornika, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu.

Pasmo światła pełni rolę detektora elementów, które przesuwają się po taśmie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki widełkowe.

Comments are closed.