Szukając nowego samochodu, chętnie wychodzimy poza portale aukcyjne i oferty rodzimych sprzedawców. Internet pozwala na poszukiwania wymarzonego samochodu w całej Europie. Kiedy już znajdziemy pojazd dla siebie i postanowimy go kupić, warto pamiętać, że poza standardowymi opłatami czeka nas również akcyza na samochód. Czym jest akcyza? W jaki sposób działa?

 

Zakup auta zza granicy i akcyza na samochód

Nie powinno dziwić, że chcąc kupić samochód, szukamy go również za granicą. W krajach takich jak Belgia, Niemczy czy Francja nierzadko znaleźć można auta wybranych marek w doskonałym stanie technicznym i w atrakcyjnej cenie. Kupujący zwracają przede wszystkim uwagę na stan techniczny pojazdów – są one w zdecydowanie lepszej kondycji niż używane samochody na polskim rynku. Decydując się na kupno samochodu zza granicy, pamiętajmy, że konieczne jest dopełnienie kilku formalności. Jedną z nich jest akcyza na samochód.

Czym jest akcyza na samochód? Dawniej akcyzę nazywano podatkiem od luksusu – jest to rodzaj podatku, który musimy uiścić kupując konkretne dobra za granicą. Dawniej akcyza miała na celu zniechęcenie do kupowania dóbr za granicą i szukania ich w Polsce. Dzisiaj akcyza nie jest już tak dużym problemem dla szukających samochód.

 

Akcyza na samochód – kiedy i gdzie należy ją opłacić?

Akcyza na samochód dotyczy przede wszystkim importu niezarejestrowanych pojazdów na teren Polski, ale też pierwszej sprzedaży niezarejestrowanego pojazdu. Akcyza dotyczy samochodów osobowych, i nie ma znaczenia, czy są one nowe czy używane – podatek ten należy opłacić. Zapłacona akcyza jest niezbędnym elementem dokumentacji, z którym udajemy się do urzędu komunikacji w danym mieście. Bez potwierdzenia opłacenia akcyzy nie uda się nam zarejestrować samochodu.

Comments are closed.