Praca za granicą to nie tylko szansa na znacznie wyższe zarobki – wiele osób podkreśla, jak ważna jest dla nich możliwość obcowania z innym językiem, nauka radzenia sobie w nowej rzeczywistości. Polacy chętnie wyruszają za granicę w celach zarobkowych, zarówno sezonowo, jak i na stałe. Rozliczenie szwedzkiego podatku to jedno z zagadnień, które podejmowane jest najczęściej w biurach podatkowych specjalizujących się w podatkach z pracy za granicą.
Czy rozliczenie szwedzkiego podatku jest trudne?
Kraje skandynawskie przyciągają do siebie nie tylko z powodu szerokiego rynku pracy – Szwecja czy Norwegia to również wspaniałe miejsca do życia. Skandynawia oferuje wiele miejsc pracy, zarówno dla osób niewykwalifikowanych, jak i specjalistów. Mediana zarobków jest tu znacznie wyższa niż w Polsce, co jest jednym z podstawowych argumentów osób, które decydują się na podjęcie pracy tutaj. Podkreślają też, że życie w Skandynawii jest łatwiejsze i bardziej uporządkowane – duża w tym zasługa świetnie działającej ochrony zdrowia, ale też zasobów socjalnych. Osoby pracujące w Szwecji muszą być świadome, jak istotne jest rozliczenie szwedzkiego podatku. Warto pamiętać, że ma się na to czas do pierwszych dni maja. Szwedzki fiskus ma sześć miesięcy na to, aby rozliczyć podatku i zwrócić ewentualną nadpłatę. By możliwe było rozliczenie się ze szwedzkim urzędem, konieczne jest zbieranie odpowiednich papierów: dokumenty od pracodawcy KU10 albo KU13, INKOMSTDEKLARATION 1, czyli rozliczenie roczne ze szwedzkiego urzędu, kserokopia dowodu osobistego lub paszportu.
Rozliczenie szwedzkiego podatku – odliczenia
Tak samo jak w Polsce, podczas rozliczenia szwedzkiego podatku można korzystać z odliczeń. W tym celu konieczne będzie zebranie dokumentów związanych np. z dojazdami do pracy czy też wynajmowaniem mieszkania w Szwecji. Dzięki odliczeniom możliwe będzie uzyskanie większego zwrotu podatku.
Comments are closed.