Na wizytę u trychologa umawiają się osoby, które martwią się o stan i kondycję swoich włosów i skóry głowy. Korzystanie z pomocy doświadczonego specjalisty, który ma dostęp do różnych metod diagnostycznych i sposobów leczenia najróżniejszych przypadłości trychologicznych, to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, aniżeli próby uporania się z kondycją zdrowotną na własną rękę. Aby jak najwięcej dowiedzieć się podczas konsultacji, pacjenci mają możliwość zadawania pytań o nurtujące ich kwestie. Które z takich pytań warto uwzględnić podczas rozmowy z trychologiem?
Czy do badania trychologicznego należy się przygotować?
To jedno z tych pytań, które można zadać jeszcze przed wizytą u trychologa. Zdarza się, iż niektóre podstawowe badania trychologiczne można wykonać już na pierwszej wizycie (np. w celu diagnostyki łysienia), aby ocenić kondycję skóry głowy i włosów, co zbliża do postawienia diagnozy i opracowania planu leczenia. Aby oszczędzić sobie zbędnego stresu, można zapytać o przygotowanie do podstawowego badania trychologicznego przeprowadzanego w gabinecie.
Jedną z pierwszych kwestii będzie z pewnością umycie głowy na dobę przed wizytą — zwykłym szamponem, bez dodatkowych odżywek, środków pielęgnacyjnych, nawilżających, regenerujących i stylizujących.
Samo badanie jest bezbolesne. Do jego wykonania trycholog wykorzystuje specjalną mikro kamerę, dzięki której zyskuje się obraz powiększony nawet 250-krotnie. W ten sposób łatwiej zdiagnozować problem, z jakim boryka się pacjent.
Jakie są metody leczenia trychologicznego?
W zależności od postawionej diagnozy, a także poziomu zaawansowania problemu, który dotyka pacjenta, trycholog może zlecić zarówno zabiegi specjalistyczne wykonywane w gabinecie, jak i również odpowiednią profilaktykę i kurację w warunkach domowych.
Istnieje szereg zabiegów, które mogą zostać wykonane, aby poprawić stan skóry i wzmocnić cebulki włosowe. Mowa tutaj chociażby o mezoterapii, podawaniu osocza bogatopłytkowego, zastosowaniu fibryny komórkowej i strukturalnej, czy wykonanie radiofrekwencji mikroigłowej. W niektórych przypadkach konieczne jest wsparcie leczenia farmakoterapią, która ma na celu np. wzmocnienie włosów, zmniejszenie negatywnego wpływu czynników zewnętrznych i zmian hormonalnych na kondycję włosów, czy pojawianie się łupieżu.
W najtrudniejszych przypadkach trycholog może zarekomendować przeszczep włosów, jeśli w trakcie badania okaże się, że mieszki włosowe są w dużej mierze wyniszczone i lepiej skupić się na ratowaniu tych pozostałych.
Ile zabiegów będzie potrzebne, aby uzyskać oczekiwane rezultaty?
Jest to pytanie, które warto zadać, mimo często braku jednoznacznej odpowiedzi na nie. Wiele bowiem zależy od tego, w jakiej kondycji są włosy i skóra głowy oraz jak szybko regeneruje się organizm pacjenta. Często jednak po wykonaniu pierwszego dobrze dopasowanego zabiegu można zauważyć postępy leczenia, co ułatwia dalsze szacowanie efektów i czasu, jaki jest potrzebny do ich osiągnięcia. Trzeba mieć jednak na uwadze, iż odbudowa owłosienia w stanie zaawansowanym może być długotrwałym, wielomiesięcznym procesem.
Jak często należy przychodzić na kolejne wizyty u trychologa?
Częstotliwość kolejnych wizyt będzie zależała od tego, jaki problem występuje u konkretnego pacjenta i jaki plan leczenia ustalił on razem z trychologiem. Częstszych wizyt należy spodziewać się wtedy, gdy problem zdrowotny wymaga szybkiej i intensywnej kuracji, która w dużej mierze jest prowadzona w gabinecie. Gdy sytuacja ulegnie znormalizowaniu, wtedy wizyty są już bardziej kontrolne lub wykonuje się na nich tzw. zabiegi przypominające. Mniejsza częstotliwość konsultacji wynika także z dobrze dopasowanej kuracji wykonywanej w domu.
Ważne, aby nie przerywać terapii, aby nie doprowadzić do nawrotu choroby i skutecznie zlikwidować główną przyczynę problemów z włosami lub skórą głowy pacjenta.
Jeśli chciałbyś o swoim problemie zdrowotnym porozmawiać z trychologiem, możesz umówić się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi.
Comments are closed.