W nowoczesnym budownictwie bardzo często wykorzystuje się dźwigary betonowe sprężone. Dlaczego stały się one tak popularne? Gdzie najczęściej się ich używa?

Czym są sprężone dźwigary

Dźwigary są elementami konstrukcji, które przenoszą ciężar na ściany lub słupy nośne. W budownictwie coraz częściej wykorzystuje się dźwigary betonowe sprężone, doceniając nie tylko ich właściwości i możliwości szerokiego zastosowania, ale także korzystne ceny.Dźwigary sprężone wykonuje się z wysokiej klasy betonu (co najmniej C50/60). Zbrojone są prętami z wytrzymałej stali wysokiej jakości. W czasie zalewania zbrojenia betonem, pręty są dodatkowo naprężane, co pozwala uzyskać pożądane parametry. Dźwigary betonowe sprężone mogą być jedno lub dwuspadowe. Idealnym przekrojem jest dwuteownik. Możliwe jest także wykonanie dźwigarów według indywidualnych projektów.

Najważniejsze zalety dźwigarów betonowych sprężonych

Szerokie wykorzystanie dźwigarów betonowych sprężonych nie dziwi, gdy przeanalizuje się ich cechy. Do najważniejszych należy wysoka wytrzymałość oraz odporność na czynniki zewnętrzne. Standardy przewidują trwałość takich konstrukcji na 50 lat, ale dzięki tanim technologiom można ją wydłużyć nawet dwukrotnie.Dużą zaletą jest lekkość konstrukcji z dźwigarów sprężonych. Są one dużo lżejsze niż dźwigary ze stali, a jednocześnie zachowują wszystkie niezbędne parametry. Dzięki temu można wykonywać pokrycia o dużej rozpiętości bez potrzeby stawiania dodatkowych podpór.Ponieważ dźwigary są dostarczane na plac budowy jako gotowe prefabrykaty, proces budowy obiektu jest szybki i sprawny. Niska waga prefabrykatu sprawia, że transport jest mniej kłopotliwy.

Najczęstsze zastosowanie

Dźwigary betonowe sprężone są obecnie bardzo szeroko wykorzystywane w budownictwie. To nie tylko budowle przemysłowe, ale także domy mieszkalne czy mosty.Najczęściej takie dźwigary są stosowane przy budowie różnego rodzaju hal i magazynów. Dzięki temu, że dźwigary mogą mieć sporą długość i nie potrzeba dodatkowych podpór, uzyskuje się duże powierzchnie użytkowe. Można je wykorzystywać do budowy dachów jednospadowych, jak i dwuspadowych.Dźwigary wykorzystuje się także do budowy stropów i dachów w różnego rodzaju budynkach. Coraz częściej to rozwiązanie jest używane także przy budowie domów jednorodzinnych. Związane jest to z prostotą i szybkością ich wykorzystania. Dzięki nim proces budowy ulega znacznemu skróceniu.Dźwigary sprężone spotykane są także w konstrukcjach mostowych, pozwalając na budowę bardzo nowoczesnych konstrukcji, o dużym bezpieczeństwie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie dźwigary betonowe sprężone hc.

Comments are closed.