Niwaki to specyficzne drzewka uprawiane w japońskich ogrodach. Nie należy mylić ich z drzewkami bonsai, ale mają coś wspólnego. Nazwa bonsai oznacza roślinę doniczkową, natomiast niwaki to drzewko formowane, nazywane z powodu podobnego nieco wyglądu bonsai ogrodowym. Czym się charakteryzują takie drzewka?

Najpopularniejsze w japońskich ogrodach.

Drzewka te są najczęściej uprawianymi roślinami w japońskich ogrodach i pomagają stworzyć odpowiednią strukturę ogrodu. Celem jest stworzenie w takim ogrodzie pożądanego klimatu, tak by przypominał naturalny krajobraz. Roślinności zwykle nie jest w nich wiele, a różnorodność japońscy ogrodnicy uzyskują poprzez formowanie drzewek w rozmaite kształty.

W innych częściach świata, w tym w Europie ogrodnicy lubią zaś eksperymentować i wykorzystują przeróżne rodzaje drzew do formowania. W Polsce niwaki formowane są głównie z iglaków. Mają one bowiem specyficzną formę przyrastania, dzięki czemu można tworzyć naprawdę efektowne kształty.

Jakie drzewka nadają się do formowania?

Najlepsze do przycinania i formowania kształtów są cisy, jałowce, sosny karłowate czy cyprysiki. Cis to roślina, z której japońskie drzewka są szczególnie atrakcyjne, gdyż ich przyrosty są krótkie i gęste. Do formowania japońskich drzewek nadają się również żywotniki. Wymagają jednak częstego przycinania, bo szybko rosną.

Najlepiej przycinać drzewka w czasie odmładzania, nie zaś zaraz po zasadzeniu. Łatwiej jest formować nasadzenia, które znajdują się już od kilku lat w ogrodzie. Najpierw należy wyciąć wszystkie zbędne gałązki, a dopiero później przycinać końcówki pozostałych, formując w ten sposób kształt. Jałowce najlepiej przycinać na płasko, a cisy i sosny łatwo formuje się w kulki.

Dlaczego warto uprawiać takie drzewka?

Niwaki pozwalają uzyskać naprawdę spektakularne efekty. Wyglądają zwykle na starsze niż są w rzeczywistości, mają szerokie pnie oraz sękate gałęzie. Formowane są tak, by imitowały naturalne drzewa porwane przez wiatr lub podniszczone uderzeniami piorunów.

Drzewka te odgrywają kluczową rolę w japońskich ogrodach, a także mają znaczenie kulturowe i duchowe dla Japończyków. Nie można jednak przesadzać z ich ilością. Zamiast nadmiaru drzewek warto zastosować w ogrodzie na przykład kamienie, piasek czy wodę. Wszystkie trzy elementy należą do podstawowych w japońskich ogrodach. Techniki formowania tych drzewek stały się już popularne na całym świecie.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/exclusive-bonsai-iglaste-niwaki.html.

Comments are closed.