Odpowiednie ubranka dla dzieci to ważny aspekt ich prawidłowego rozwoju. Liczy się nie tylko dobranie rozmiaru do wieku i wzrostu dziecka, lecz również materiał, z którego wykonano ubranko. Jaką więc tkaninę wybrać?

Jakie cechy powinno mieć ubranko dla dziecka?

Na rynku dostępne jest mnóstwo ubranek dla dzieci, a ich ceny są naprawdę różne. Bardzo łatwo jest zarówno dać się naciągnąć, jak i wybrać ubranko, które nie będzie odpowiednie dla dziecka. By uniknąć takich błędów, trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę. W wyborze ubranka dla dzieci istotny jest nie tylko rozmiar, ale również tkanina.

Przede wszystkim należy szukać ubranek delikatnych i miękkich, dzięki czemu wrażliwa skóra malucha nie zostanie podrażniona. Poza tym ciuszki powinny dobrze odprowadzać wilgoć, charakteryzować się dobrą termoregulacją, a jednocześnie przewiewnością. Dzięki temu ubranka nie będą lepić się do skóry dziecka, a maluch ani się nie przegrzeje, ani nie zziębnie.

Materiały naturalne czy sztuczne?

Dla wielu osób odpowiedź, że materiały naturalne, będzie oczywista. Warto jednak dowiedzieć się, dlaczego tak jest. Otóż sztuczne materiały nie posiadają niektórych wyżej wymienionych cech. Szczególnie słabo radzą one sobie z zapewnieniem dziecku ciepła, a także z odprowadzaniem wilgoci. Sztuczne materiały często przylepiają się do ciała malucha, a przez to je oziębiają oraz podrażniają.

Jednak czy tkaniny muszą być w stu procentach naturalne? W przypadku noworodków, niemowlaków, a nawet dwu- i trzylatków raczej tak. Co prawda przez to ubranko może szybciej się zużyć, jednak małe dzieci rosną na tyle szybko, że nieco mniejsza wytrzymałość naturalnych ubranek niż tych z domieszkami sztucznych włókien, nie powinna być problemem.

Z jakich materiałów powinny być ubranka dla dzieci?

Warto zwrócić uwagę na tkaniny bawełniane, zwłaszcza na bawełnę z upraw ekologicznych. Ubranko z tego materiału można bez obaw wyprać w pralce, nawet w wysokiej temperaturze, która nie tylko pozbędzie się plam, ale również bakterii.

Dobrym wyborem będzie len. Wbrew pozorom obecnie często jest on naprawdę miękki, a dzięki gęstej strukturze jest bardzo przewiewny. Ponadto jest bardzo odporny na tarcie, dzięki czemu nie zniszczą go nawet raczkujące dzieci.

Zimą oraz jesienią dziecku przyda się ubranko z wełny. Doskonale grzeje, a także dobrze odprowadza wilgoć. Ciepła jest również dzianina włóczkowa, która na dodatek charakteryzuje się dużą elastycznością. Posłuży ona szczególnie dobrze najmłodszym dzieciom.

Więcej informacji znajdziesz na stronie ubranka dla dzieci.

Comments are closed.