Dobrze zaplanowane oświetlenie to komfort, wygoda a także elegancka dekoracja mieszkania. Planując oświetlenie dla domu nie można poprzestać na powieszeniu lamp górnych. Koniecznie trzeba dodać oświetlenie boczne a także lampy stołowe i podłogowe. Jak za pomocą światła ożywić mieszkanie?

Podział na strefy

Z roku na rok przybywa mieszkań, których największą zaletą są otwarte przestrzenie. Podział na pomieszczenia przy pomocy ścian działowych powoli odchodzi do lamusa. Nie znaczy to, że nie wydzielamy stref w mieszkaniu.

Coraz częściej, do wydzielenia stref w mieszkaniu, wykorzystujemy światło rezygnując ze ścian, które zabierały przestrzeń.

Otwarta przestrzeń wymaga podziału, który można uzyskać przy pomocy zastosowania odpowiednich lamp. To właśnie lampy nad stołem pozwolą uzyskać przyjemną jadalnię. Lampy podłogowe dyskretnie rozjaśnią strefę wypoczynkowa, a kinkiety wprowadzą przytulny nastrój i pomogą zrelaksować się wieczorem.

Wybierając oświetlenie dla domu, który jest otwartą przestrzenią należy pamiętać o spójności kompozycyjnej. Wszystkie strefy w mieszkaniu traktujemy jako całość. Kuchnia, salon czy kącik wypoczynkowy nie są już odrębnymi pomieszczeniami, które mogą wyróżniać się stylistyką. Ważna jest spójność i harmonia, bo pomagają uniknąć chaosu aranżacyjnego.

Oświetlenie ciągu komunikacyjnego

Wybierając światło do korytarza należy pamiętać, że jest on bardzo specyficznym pomieszczeniem, które często traktowane jest po macoszemu. Jest to błąd!

Przedpokój jest miejscem, które zobaczy każdy, kto nas odwiedza. Warto więc zadbać, by był elegancki i gustowny. Jednocześnie to właśnie hol łączy ze sobą wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu musi więc być oświetlony tak, by poruszanie się po nim było komfortowe i przede wszystkim bezpieczne. Jest to wyjątkowo ważne, gdy w rodzinie są małe dzieci.

W przedpokoju powinna znaleźć się lampa główna, ale również warto doświetlić go kinkietami, które będą dobrze wyglądały w pobliżu lustra czy siedziska. Instalując delikatne i energooszczędne światło można palić je również w nocy.

W korytarzu warto również zastosować oświetlenie, które uruchamia się na czujnik ruchu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Oświetlenie Led-owe może być dyskretnie ukryte nad podłogą, we wnęce czy pod półką. Sprawdzi się również oświetlenie ukryte w schodach, gdy mamy mieszkanie dwupoziomowe.

Oświetlenie dla domu trzeba zaplanować na wczesnym etapie remontu tylko wtedy instalacja elektryczna może zostać rozprowadzona tak, by można było zamontować odpowiednią ilość lamp, kinkietów czy podłączyć lampy podłogowe i stołowe.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Lampy i oświetlenie domu.

Comments are closed.