Silnik wolnossący jeszcze do niedawna był powszechną jednostką napędzającą ogromną liczbę aut. Dzisiaj uznawany jest za relikt przeszłości. Mimo tego, że został wyparty przez silniki z doładowaniem, wciąż ma pokaźną grupę zwolenników. Co każdy fan motoryzacji powinien wiedzieć o silniku wolnossącym? Sprawdź!
Czym charakteryzuje się silnik wolnossący?
Silnik wolnossący został opatentowany w 1877 roku przez niemieckiego konstruktora Nikolasa Augusta Otto. Jego przełomowy wynalazek przez następne lata był udoskonalany, aby wreszcie zyskać znaną współcześnie formę.
Silnik wolnossący nazywany jest również atmosferycznym. Najprościej zdefiniować można go jako motor spalinowy pozbawiony doładowania, zasilany w powietrze poprzez układ dolotowy. Podczas pracy motor wykorzystuje naturalną różnicę ciśnienia między otoczeniem pojazdu i komorą spalania. Nie znajdziemy tu układu wspomagającego wtłaczanie powietrza niezbędnego do zapłonu. Silniki wolnossące cieszyły się ogromną popularnością w latach 90. Dzisiaj, ze względu na wysokie zużycie paliwa, restrykcyjne wymogi dotyczące dopuszczalnej emisji spalin oraz potrzeby kierowców, nie znajduje już powszechnego zastosowania. Mimo tego, auta wyposażone w takie jednostki wciąż mają swoich oddanych zwolenników. Dlaczego?
Samochód idealny do jazdy po mieście
Silniki wolnossące cenione są za swoją prostą, a więc również bezawaryjną budowę. Jednostki o takiej konstrukcji stosunkowo rzadko się psują, a usunięcie ewentualnych usterek jest stosunkowo tanie i proste. Auta z silnikami wolnossącymi lepiej niż na długich trasach sprawdzają się w mieście.
Comments are closed.